• treningi stadion - środa, piątek godz. 19:00
  • Aktualności:
  • 2020-05-12 (*)
  • 2020-02-19 Sparing nr. 2
  • 2020-02-10 Pierwszy sparing!
  • Wyniki ostatniej kolejki:
  • KUJAWIAK Kruszyn - SKRWA Skrwilno
  • Skompensis Skępe - MIEŃ Lipno 1:5
  • GKS Fabianki - ORION Popowo 2:4
  • WICHER Wielgie - GROT Kowalki 3:2
  • WIŚLANIN Bobrowniki - GZS TŁUCHOWIA 1:2

Podsumowanie sezonu 2013/14

• autor: tluchowia, 2014-06-23 22:42

Miniony sezon kibice w Tłuchowie zapamiętają na długo. GZS Tłuchowia po 11 latach kopania piłki w B-klasie wywalczyła zasłużony awans do wyższej klasy rozgrywkowej.

To osiągnięcie jest trzecim tego typu w historii GZS Tłuchowii. Wcześniej udało się awansować z B-klasy do A-klasy w sezonie 1994/95 oraz z A-klasy do V ligi w sezonie 1999/00. W lidze okręgowej Tłuchowia spędziła jednak tylko rok. Pomimo wysokiego 9 miejsca spadła do A-klasy z powodu reorganizacji rozgrywek. Od tamtej pory w Tłuchowie nie odnotowano większych sukcesów, choć Tłuchowia nigdy nie schodziła poniżej określonego poziomu. Przez 11 sezonów pobytu w B-klasie, oprócz tego minionego, zajmowała miejsca 3-6 (3 – 2 razy, 4 – 3 razy, 5 – 2 razy, 6 – 3 razy).

Sukces jest tym większy, że udało się go osiągnąć bez nakładów finansowych. Spoglądając wstecz, większość drużyn które za cel obierały sobie wydostanie się z B-klasy, sprowadzały trenerów, a z nimi zaciągi piłkarzy, często dobrze opłacanych. Drugim rozdziałem nierzadko było odejście trenera, a co za tym idzie, także zawodników. Takie kluby, każdy zorientowany w realiach naszej regionalnej piłki kibic, może wskazać bez problemu. O sensie takiej filozofii działaczy klubów z niższych lig można by długo polemizować. W Tłuchowie nigdy na taki pomysł nie przystano, opierając skład na swoich zawodnikach. W zwycięskim sezonie w barwach Tłuchowii zagrało 18 zawodników z czego 12 to wychowankowie, którzy szkolili się w zespołach juniorskich Tłuchowii.

Z drugiej zaś strony, związkowcy strasznie uprzykszają sportową rywalizację. Szczególnie dotyczy to B-klasy, z której od lat awansem premiowana jest tylko jedna drużyna (poza nielicznymi wyjątkami). Wystarczyło, że jedna drużyna odskoczyła trochę w tabeli, to pozostałe drużyny nie miały po co grać. Największym nonsensem jest jednak brak spadku drużyn z A-klasy, co zdarza się częściej. Rywalizacja podnosi poziom, zatem powinna trwać ciągła segregacja drużyn. Żelbetowy kloc K-P ZPN-u jednak tego zrozumieć nie potrafi. Doprowadziło to do sytuacji, że mamy dobre zespoły w B-klasie (Lubienianka, Ziemowit, Tęcza), którym ciężko się z niej wydostać, bo w A-klasie ich miejsce zajmują przeciętne drużyny (bez przykładów, by nie powodować niepotrzebnej frustracji).

Wracając do Tłuchowii, ten sezon wcale nie zapowiadał się dla niej tak pomyślnie jak się skończył. W sierpniu zeszłego roku mieliśmy strzępki drużyny, przegrywającej z kretesem kolejne sparingi. Dopiero kilka decyzji personalnych i zwycięska inauguracja ligi natchnęła iskierkę nadziei. Mimo udanej rundy jesiennej i pozycji wicelidera nikt w klubie nie myślał o awansie. Sytuację zmienił dopiero mecz w Osięcinach, gdzie zawodnicy uwierzyli, że mogą osiągnąć coś więcej. Tłuchowia wygrała rozgrywki, mając najlepszą defensywę w lidze. W 16 meczach straciła 17 bramek. Spora w tym zasługa pary stoperów Uczciwek – Koprowicz. Tłuchowianie byli również niepokonani u siebie. Z Tłuchowa punkt wywiozła jedynie Lubienianka. 18 bramek zdobytych przez Grabskiego to 1/3 wszystkich 54 bramek strzelonych przez Tłuchowię. Jednak to co najbardziej zaważyło o końcowym sukcesie to zapał do gry wszystkich zawodników. Każdy z nich po męsku podszedł do „obowiązku” obecności na meczach. Nieliczne absencje spowodowane były w większości kontuzjami.

Właśnie wąska kadra może być największym problemem w przyszłym sezonie. Obecnie liczy ona 16 zawodników, więc wzmocnienia są konieczne. Głównie dlatego, że do rozegrania będzie nie 16 a 26 meczy. Cel będzie jasny – utrzymanie się w A-klasie i zagoszczenie tam na dłużej. Z pewnością zawodnicy nie raz będą musieli „płacić frycowe”, ale z tego co powszechnie wiadomo, w A-klasie o punkty jest o wiele łatwiej!

Statystyki zawodników:

Najwięcej minut na boisku:

1350 – Uczciwek Łukasz

1 – Uczciwek Łukasz

1 – Zbrożek Grzegorz

autor: kujawiak11 2014-06-25 14:59:14

Profil kujawiak11 w Futbolowo Gratulacje i Powodzenia ! Bez wątpienia byliście najsilniejsza drużyną w tym sezonie, zasłużony awans :)

GROT Kowalki - WIŚLANIN Bobrowniki
GZS TŁUCHOWIA - GKS Fabianki